شرکت کنترل کیفیت هوا در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۷۲ توسط شهرداری تهران تأسیس شد. صد در صد سهام این شرکت متعلق به شهرداری تهران بوده و زیر مجموعه حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک می‌باشد.


آلودگي صوتي يكي از مهمترين آلاينده‌‌هاي محيط زيست در نواحي شهري است كه محصول توسعه و پيشرفت تكنولوژي مي‌باشد. سر و صدا يكي از معضلات اساسي دنياي امروز ما بوده و خيل عظيمي از افراد چه در محيط كار خود و يا در محل زندگي از آزار ناشي ازآن در مخاطره‌اند. زندگي ماشيني سبب شده، انسان در محيطي پر استرس با منابع صدا و ارتعاش همزيستي توأم با ناراحتي را تحمل كند. كاهش آلودگي صوتي به منظور بالا بردن سطح كيفي زندگي و كم كردن اثرات آن بر سلامت شهروندان، بعنوان يكي از معضلات زيست محيطي شهر تهران، بر همگان به ویژه بر پیکره شهرداری تهران آشكار مي‌باشد.


بدین جهت بخش صوت شرکت کنترل کیفیت هوا وابسته به شهرداری تهران از سال 1375 تأسیس شد و هدف از تأسیس این بخش برنامه ریزی، پژوهش و تحقیق در زمینه كاهش و كنترل آلودگی صوتی در محیط های شهری و صنعتی جهت تصمیم گیری های مدیریتی توسط شهرداری تهران از گذشته تاکنون بوده است.

واحد صوت پروژه های تهیّه و تدوین ترازها و نقشه های آلودگی صوتی را از سال 1379و نخست برای منطقه 7 شهر تهران و نهایتا برای همه مناطق شهر تهران تدوین نمود.

خرید ایستگاه های سنجش آلودگی صوتی از سال 1387 و با تعداد 6 ایستگاه آغاز شد و در نهایت درسال 1391 به تعداد 45 ایستگاه رسید.


همچنین با تصویب "برنامه عملیاتی کاهش آلودگی صوتی شهر تهران" طی شماره 160/2115/23621 مورخ 94/9/7 و با تشکیل "کمیته کنترل و پایش آلودگی صوتی شهر تهران"،این شرکت به عنوان دبیر کمیته انتخاب گردید.

 

 

 

تجهیزات و امکانات شرکت کنترل کیفیت هوا ( پایش صوت)

سخت‌افزارهای

  • دستگاه‌هاي پرتابل سنجش آلودگی صوتی
  • ایستگاه های ثابت سنجش آلودگی صوتی
  • دستگاه سنجش میزان آلودگی صوتی خودروهای ساکن و در حال تردد

نرم‌افزارهای بخش صوت

  • نرم‌افزار مدلساز Cadna-A : جهت تهیه نقشه‌های تراز صوتی
  • نرم افزار NMSWIN : جهت دریافت اطلاعات صدای ایستگاه های تلفن ثابت سنجش آلودگی صوتی  از طریق مودم
  • نرم افزار ENMClient : جهت دریافت اطلاعات صدای ایستگاه های تلفن همراه آلودگی صوتی از طریق صفحات وب